جاذبه های دیدنی و تفریحی در شهر مشهد

شهر مشهد مقدس در شمال‌ شرقی ایران قرار گرفته و مرکز استان خراسان رضوی محسوب می گردد .  این شهر دومین شهر پرجمعیت کشور است و به دلیل وجود حرم مطهر امام هشتم رضا (ع) بسیار مورد توجه بوده و پایتخت مذهبی کشور نیز به شمار می آید. و سالانه گردشگران بیشماری از سراسر کشور و همینطور کشور های همجوار به آن سفر می کنند . مشهد سالانه پذیرای بیش از سی میلیون زائر است و همین امر سبب شده هتلها و اقامتگاههای متعدد و بسیار لوکسی در سراسر این شهر ساخته شود و در کنار آن دهها امکانات تفریحی دیگر نظیر پارکهای آبی و شهربازی و مراکز خرید بیشمار در این شهر بوجود آمده است .

در ادامه این مطلب برخی از جاذبه های دیدنی و تفریحی این شهر را به شما معرفی می کنیم تا پس از زیارت حرم امام رضا(ع) بیکار نباشید و تمامی اوقات خود را با هیجان و سرگرمی سپری نمایید.

مکان های دیدنی مشهد: جاذبه های مذهبی

شهر مشهد به سبب وجود حرم مطهر امام رضا (ع) به پایتخت معنوی ایران شهرت یافته است . در تور مشهد علاوه بر این تعداد آثار تاریخی این شهر کم نیست که هر کدام دارای جاذبه های منحر بفردی است . پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر وقت بگذارید و از برخی از آثار تاریخی ارزشمند آن دیدن نمایید. مسجد گوهرشاد، مسجد شاه و یا هفتاد و دو تن، مصلی طرق، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز و آرامگاه خواجه ربیع نمونه های از تاریخ و فرهنگ این سرزمین هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نخواهد بود. 

مسجد گوهرشاد

بنای زیبای مسجد گوهرشاد در جنوب حرم امام رضا (ع)  قرار گرفته است که به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. این مسجد دارای معماری و طراحی های منحصر بفردی است و کاشی کاری های بی نظیر آن این بنا را در زمره شاهکارهای معماری دوران تیموریان قرار داده است. 

مسجد شاه یا همان  هفتاد و دو تن

مسجد شاه که به آن مسجد هفتاد و دو تن  نیز گفته میشود به قرن نهم هجری قمری باز می گردد که در نزدیکی حرم امام رضا (ع) و در خیابان خسروی ابتدای بازار بزرگ قرار گرفته است . این بنا توسط امیر غیاث الدین ساخته شد و در ابتدا وی قصد داشت اینجا مقبره وی باشد و در حال حاضر به مسجد ۷۲ تن معروف گردیده است.

مصلی طرق مشهد

مصلی طرق در جنوب شرقی شهر و در روستایی به نام طرق بنا گردیده است ، معماری این بنا بسیار زیبا و دیدنی است و به محض ورود به آن با یک ایوان بلند و ایوانچه هایی در اطراف آن روبرو خواهید شد ، محراب و اتاق های گوشواره در اطراف آن واقع شده است. این بنا در سال ۸۳۷ هجری قمری ساخته شده است . رزرو تور کیش لحظه آخری با آفر ویژه را در سفر باتو ببینید.

آرامگاه پیر پالاندوز

شیخ محمد عباسی یکی از عارفان و درویشان صاحب کرامت بوده که گفته میشود وی از  هم‌دوره های  شیخ بهایی و دوستان وی بوده است . ایشان در قرن دهم هجری و در روستای کارده (یکی از روستاهای اطراف شهر مشهد) متولد گردیده و به درجات بالای معنوی و علمی دست پیدا نمود .  با اینکه وی دارای کرامات بسیاری بود و مردم شهر به او احترام ویژه ای می گذاردند ، اما به مانند مردمان عادی شهر برای گذران زندگی کار می کرد و با شغل پالان دوزی (پاره دوزی) درآمد ناچیزی داشت و به همین دلیل به پیر پالان دوز شهرت یافت. اکنون آرامگاه وی به یکی از مکان های دیدنی مشهد تبدیل شده است . این بنا دارای معماری بسیار زیبایی است که با ورود به آن  با طاق نماها، لچکی ها و کاشی کاری های زیبایی روبرو خواهید شد  که با نقش های هندسی و ترنج ترئین شده اند .

گنبد خشتی مشهد

مقبره امامزاده محمد که گفته میشود از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است بسیار دیدنی است . این بنا که به نام گنبد خشتی شهرت یافته یادگاری از دوران حکومت صفویان است . ابن بنا در ابتدای خیابان طبرسی و در مجاورت کوچه سیاه آب قرار گرفته است .

گنبد سبز

گنبد سبز در واقع  آرامگاه شیخ مؤمن استرآبادی است که از دوران صفویان به یادگار مانده است .  کاشی های به کار رفته در ساخت گنبد این بنا فیروزه‌ای متمایل به سبز است و به همین خاطر آنرا گنبد سبز می نامند. این بنا به شکل هشت ضلعی بوده و دارای چهار ایوان است.

خواجه ربیع

بنای زیبا و باشکوه آرامگاه خواجه ربیع معماری دوران صفویه را به رخ می کشد که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است . اطراف این آرامگاه توسط باغی سرسبز و باصفا احاطه گردیده و در شمال شهر مشهد واقه شده است  . ربیع بن خثیم معروف به خواجه ربیع از طایفه ای به نام  بنی اسد بوده که در کوفه زندگی می کردند ، وی در زمره تابعین ( دوستداران و همراهان صحابه پیامبر) و همچنین از همراهان حضرت علی در جنگها بوده است .

بازدیدها: ۱۴۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *