جاذبه های دیدنی و تاریخی کمتر دیده شده در ارمنستان

کشور ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان در منطقه قفقاز قرار گرفته و پایتخت آن کشور ایروان است. این کشور میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که همین امر سبب پدید آمدن آب و هوای مطبوعی گردیده است و طبیعت این کشور به همین واسطه سرسبز و دیدنی است . ارمنستان همچنین میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و با کشورهای متعددی به نامهای ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان، و ایران و نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) همسایه است .

در زبان ارمنی به ارمنستان هایک گفته می شود که در قرن های گذشته با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت.

پیشرفت صنعت گردشگری و توریسم در قیمت تور ارمنستان  به خصوص در سالهای اخیر چهره این کشور را تغییر داده و به همین واسطه هتل ها و اقامتگاههای منحصر بفردی در این کشور به وجود آمده اند همچنین امکانات اقامتی و رفاهی فراوان گردشگران بسیاری را متوجه این مرز و بوم نموده است . آثار تاریخی منحصر بفرد همچون کلیساها و صومعه های باستانی و طبیعتی شگفت انگیز این کشور توریست ها را جلب این منطقه نموده است . در ادامه مطلب به شرح برخی از جاذبه های دیدنی در این شهر خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید :

معبد گارنی

به گزارش سایت سفر باتو ، معبد باستانی گارنی از جمله آثار تاریخی منحصر بفردی است که قدمت آن به قرن اول میلادی باز می گردد . این منطقه از طبیعتی زیبا برخوردار بوده و رودخانه گارنی در حوالی همین معبد قرار گرفته است .  این منطقه در گذشته بعنوان ییلاق و شکارگاه پادشاهان در قرون مختلف بوده و گذشته های دور بسیار مورد توجه می باشد. معبد گارنی از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که بخش اصلی آن عبادتگاه است که قدمت آن به قرن اول میلادی باز می گردد و به دستور تیرداد اول بنا شده و به خدای مهر تقدیم گردیده است .  سپس با ورود دین مسیحیت به این سرزمین  (اوایل قرن چهارم میلادی ) این بنا دست نخورده  رها گردید و درست در کنار آن کلیسایی دیگر ساخته شد که پس از مدتی بر اثر وقوع زمین لرزه ای بزرگ در سال ۱۶۷۹ ویران شد .

در اطراف این بنا یک حمام تاریخی قرار دارد که تاریخ دانان معتقدند به دختر خسرو پرویز ( خواهر تیرداد سوم ) تعلق دارد و از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است و شامل حوضچه های آب گرم و سرد و حمام بخار است  . با ورود به این حمام با کاشی کاری های زیبایی رویرو خواهید شد که با پانزده رنگ طبیعی طراحی و در کف آن هنرمندانه نصب شده اند. بر روی این کاشی ها تصویرهایی از ماهی های دریا به تصویر در آمده و در مرکز این نقش ها زن و مردی به تصویر در آمده اند که نماد خدای اقیانوس است.

و در آخر در این مجموعه تخته سنگی به چشم می خورد  که به نوعی  شناسنامه معبد گارنی  بوده و بر روی آن کتیبه ای به زبان یونانی حک شده که می گویند این کتیبه به دست پادشاه وقت بر روی این اثر تاریخی حک گردیده است.

کلیسای گغارت

کلیسای زیبا و دیدنی گغارت یکی دیگر از آثار باستانی در این کشور است که در فاصله سی و پنج کیلومتری از شهر ایروان واقع شده که دارای طبیعتی بسیار زیبا در اطراف است . قسمتهای اصلی این بنا در اوایل قرن سیزدهم میلادی ساخته شده است و در آن زمان متعلق به خاندان زاکریان که یکی از  ثروتمندترین خاندان در تاریخ ارمنستان بوده است . و مدتی پس از آن خاندان مشهور و ثروتمند دیگری به نام پروشیان این ملک را ازخاندان زکریان خریداری و کلیسای داخلی آن را به معمار آن بخشیدند . تور ترکیه را از دست ندهید.

شهر مذهبی اجمیازین

شهر مذهبی اجمیازین با تاریخچه مذهبی کهن در بیست و پنج کیلومتری از شهر ایروان قرار دارد و چهارمین شهر بزرگ ارمنستان است . این شهر برای سالهای مدید مرکز روحانیت ارمنستان بوده و هم اکنون نیز اکثر نشست ها و جلسات اسقف اعظم در این شهر برگزار می گردد . قدمت شهر اجمیازین به قرون سوم و چهارم پیش از میلاد مسیح باز می گردد و در آن زمان  واقارشابات نامیده می شد. در آن زمان این شهر پایتخت ارمنستان بوده و تا قرن چهارم  میلادی مهمترین شهردر این سرزمین محسوب می شد  .

ارمنستان اولین سرزمینی که دین مسیحیت در آن به رسمیت شناخته شد  از این جا به همه کشور های دنیا گسترش یافت.  این دین همچنین سبب رشد و پیشرفت های این کشور گردید و از ان به بعد شهرهای آن رونق یافت و خط ارمنی ظهور پیدا نمود. برخی تاریخ دانان معتقدند در زمان شاه عباس صفوی برخی علما و وزرای ارمنی که در آن زمان ساکن ایران بوده اند تصمیم به مراجعت به ارمنستان نمودند که با مخالفت شاه عباس روبرو شدند و آنها برای راضی نمودن وی سنگ کلیسای اجمیازین را به ایران آورده و تصویر شاه عباس را بر روی آن حک نمودند . در نهایت شاه عباس با دیدن تصویر خود بر روی این سنگ از تصمیم خود منصرف شد و دستور ساخت کلیسایی با همین شکل و اندازه را در جلفای اصفهان صادر می کند و این بنا هم اکنون پابرجاست و مرکز روحانیت اصفهان می باشد.

کلیسای اجمیازین توسط گریگور لوساوریج مقدس پایه ریزی گردید و ساخت آن به سالهای ۳۰۱-۳۰۳ میلادی باز می گردد و البته  در قرن هفدهم میلادی بازسازی های متعددی در آن صورت گرفت .

بازدیدها: ۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *