مدیریت مصرف برق

خاموشی‌های مداوم نتیجه ضعف دولت در مدیریت مصرف برق

از اول تابستان تاکنون همه مردم با مشکل خاموشی‌های پی در پی که ضرر و زیان زیادی به کسب و کار آن‌ها وارد کرد درگیر بودند و هستند. خاموشی‌هایی که نشان‌دهنده ضعف هر ساله دولت در مدیریت مصرف برق است و تنها راهکاری که به ذهن دولت می‌رسد پاک کردن صورت مسئله و قطع برق بدون هیچ اطلاع قبلی یا ارائه جدول زمان‌بندی درست و دقیق برای این راهکار فوق‌العاده است؛ اما آیا وعده‌های دولت جدید برای کنترل مصرف برق در کشور عملی می‌شود یا در حد همان وعده باقی می‌ماند؟، آیا خاموشی‌های مداوم راه حل درستی برای مدیریت برق مصرفی کشور است؟ و نقش صادرات برق که دولت آن را انکار می‌کند در بروز این مشکل چقدر است؟

*** بیشتر بخوانید: برنامه‌های وزیر جدید نیرو برای رفع مشکلات صنعت برق

 

سخنان سخنگوی برق در مورد نا‌ترازی صنعت برق

سخنگوی صنعت برق در جلساتی که تا به امروز جهت مدیریت مصرف برق در کشور داشته است به این موضوع اشاره کرده است که مصرف برق در ایران به اندازه ای زیاد شده که رکورد بی سابقه ای را به ثبت رسانده است. ایشان همچنین اشاره کردند که با افزایش مصرف برق در کشور، نا‌ترازی برق به بیش از حد معمول رسیده است و رکورد ۱۲ هزار مگاوات را ثبت کرده است. همچنین سخنگوی برق کشور اضافه کردند که در حال حاضر مصرف برق در استان های شمالی، استان یزد و استان هرمزگان به ترتیب ۳۰، ۲۴ و ۲۴ درصد افزایش یافته است.

ایشان افزودند: اگر اشخاص ۱۰ درصد از مصرف برق خود را بکاهند، باعث کاهش نیاز به برق، جهت تولید اکسیژن، برای دستگاه های اکسیژن ساز بیماران کرونایی می‌شود.

ایشان همچنین بیان کردند، با وجود اینکه محدودیت هایی برای نیروگاه های برق- آبی به وجود آمده، اما تولید برق کشور به ۵۵ هزار مگابایت رسیده است. وی افزود با وجود مصرف این حجم از برق، دچار نا‌ترازی در مدیریت صنعت برق هستیم؛ به طوری که تراز تولید برق و تراز مصرف برق به صورت منفی در آمده است.

سخنگوی برق افزود: خاموشی ها و قطعی برق نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است که این مقدار خاموشی ۵۰ درصد گزارش شده است.

 

ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیر در کشور، تنها ۸۰۰ مگاوات

ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیرنایب رئیس سندیکای برق در پی جلسات اخیر جهت مدیریت مصرف برق در کشور گفتند: طبق برنامه ششم توسعه که می‌گوید باید پنج هزار مگاوات نیروگاه از نوع تجدید پذیر در ایران نصب شود، این رقم نه تنها برآورده نشده است بلکه فقط یک پنجم از این نیروگاه ها نصب گردیده است. کشور ظرفیت نصب این تعداد نیروگاه را دارد، اما به دلیل مشکلات اقتصادی و مشکلاتی که سرمایه گذاران دارند، از نصب و توسعه این نیروگاه ها جلوگیری می‌شود.

ایشان افزودند:  با رفع مشکلات اقتصادی و آزاد شدن منابع مالی می‌تواند کمک زیادی به نصب نیروگاه ها و درنتیجه مدیریت مصرف برق در کشور بکند. از طرفی هم طبق برنامه تعیین شده باید تا پایان امسال تعداد این نیروگاه ها به صد هزار مگاوات برسد؛ اما به دلیل محدودیت های ذکر شده، منجر به کمبود ۱۵ هزار مگاواتی برق مورد نیاز کشور شد.

همچنین آقای باقری اضافه کردند: با رفع مشکلات ذکر شده، می توان راندمان نیروگاه های برق را زیاد کرده و از طرفی به بهینه سازی مصرف انرژی در کشور کمک نمود؛ چرا که هفت هزار و پانصد مگاوات نیروگاه حرارتی وجود دارد که می‌توان به نیروگاه سیکل ترکیبی مورد نیاز تبدیل شوند. ایشان در پایان سخن های خود عرض کردند: با تامین منابع مالی می‌توان تلفات موجود در شبکه را کم کرد و آن را هوشمندسازی نمود، که این کار برای بهسازی صنعت برق در سال های بعد بسیار مفید می باشد.

 

خاموشی، اولین و آخرین راه برای کنترل افزایش برق مصرفی

مدیریت مصرف برقمعاون برق و انرژی کشور در پی افزایش برق مصرفی و ضعف در مدیریت مصرف برق گفت: برای جلوگیری از افزایش برق مصرفی در روزهای تابستان، به شرکت های برق پیامی فرستادم تا متناسب با جدول خاموشی برق، برای کنترل اوضاع محدودیت های برقی را به اجرا در آورند.

معاون برق همچنین افزود: افزایش مصرف برق و کنترل نکردن آن باعث بروز محدودیت ها، برای کل کشور می‌شود، از طرفی هم این افزایش مصرف انرژی، منجر به عملکرد رله های فرکانسی نا‌خواسته، می‌شود.

ایشان اضافه کردند: اگر خاموشی ها بدون برنامه ریزی باشد ممکن است فرصت های صنعت برق را با تهدید و مشکلات جدی مواجه کند‌؛ بنابراین به دنبال آن بر ضرورت اطلاع رسانی به مردم پا فشاری نمودند.

از طرفی هم از شرکت های برق خواسته شد، از قطعی برق به مدت طولانی پرهیز کنند و همچنین از خاموشی برق در خارج از جدول خاموشی خودداری نمایند.

 

مشکلات بیشتر با ورود بخش خصوصی به صادرات برق

مدیر عامل توانیر در جلسه اضطراری گفت: ورود بیش از حد بخش خصوصی در جهت صادرات برق کاری درست نیست و ممکن است مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد. از طرفی هم افزودند: در حال حاضر ایران با کشورهایی که مرز زمینی مشترکی دارند به تبادل الکتریکی می‌پردازد، اما به علت خشکسالی و افزایش دما و سایر مشکلات، این کشورها نمی‌توانند به ما کمک کنند. بنابراین یکی از دلایلی که دولت ضعف خود در مدیریت مصرف برق در کشور را به گردن آن می‌اندازد صادرات برق از سوی بخش خصوصی است.

بازدیدها: ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *