برقگیر برق گیر چیست ؟

کار برقگیر چیست ؟

کار برقگیر چیست ؟


برقگیر چیست؟

کار برقگیر چیست ؟

 

 برقگیر یا سرج ارستر یکی از مهمترین تجهیزات حفاظتی  خطوط هوایی و ترانسفورماتورهای پست های هوایی و زمینی و سرکابل ها و خطوط کابل خودنگهدار  میباشد.  

در جهت محافظت در برابر اضافه ولتاژ یا ولتاژهای ضربه ای ناشی از صاعقه ، جرقه ، ولتاژ گذرای سویچینگ یا کلیدزنی ناشی از قطع و وصل دژنکتورها ، تخلیه اضافه ولتاژهای موجی در شبکه های خطوط هوایی و پست‌های فشار قوی و سایر خطاهای برقی مانند خطای زمین است.

 برقگیر یا Surge Arrester متشکل از تعدادی قرص از جنس اکسید فلزی در بدنه چینی (پرسلانی) یا پلیمری - سیلیکونی  است که تعداد این قرص ها به مقدار سطح ولتاژ سیستم بستگی دارد.

عدم استفاده از برقگیر میتواند باعث بروز مشکلات ، اختلال و خسارت های زیادی به تجهیزات الکتریکی گردد. علت سوختن ترانسفورماتورها ، ترکیدن سرکابلها در زمان بارندگی و صاعقه میتواند از عدم نصب  برقگیر در شبکه باشد.

در استفاده از برقگیر باید توجه نمود که از چاه ارت استاندارد و با مقاومت پائین استفاده نمود. رعایت حریم فاصله ی چاه برقگیر تا سایر چاه های دیگر میبایستی کمتر از 15 متر نباشد. در مناطق کوهستانی که امکان حفاری چاه ارت وجود ندارد ، از شیوه های خاصی را میتوان ایجاد و بکار برد.

 گروه صنعتی صنعت یار  از سال 1379 فعایت خود را در زمینه ی توسعه و بهینه سازی شبکه های توزیع و کابل خودنگهدار شروع نموده و میتواند مشاور خوبی برای رفع مشکلات شبکه های 20kv , 33kv باشد.

در صورت نیاز به اخذ مشاوره میتوانید با شماره های 02632208653 و 09121233109  ( علیرضا افشار ) تماس بگیرید.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید