ساخت و نصب تابلو برق صنعتی

ساخت و نصب تابلو برق صنعتی

یکی از خدمات مهم صنعت یار ساخت تابلو برق صنعتی و نصب تابلو برق صنعتی می باشد که توجه به تجربه 10 ساله در این زمینه می توانید یکی از بهترین مجری برق صنعتی برای کار شما باشد. در این مطلب از ساخت ، نصب ، قیمت و آموزش نصب تابلو برق صنعتی با شما خواهیم بود


برای ساخت تابلو برق صنعتی ملزم به شناخت انواع تابلو برق ها از نظر کیفیت آنها است. به طور کلی تابلوی برق یک نوع محفظه برای نصب قطعات الکتریکی است که کلیدها، قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر روی آن نصب می شوند. از طرفی هم تابلوهای برق صنعتی برای جلوگیری از ورود شوک الکتریکی به تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته و از آنها در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت می کند. برای این نوع تابلو برق های صنعتی اغلب استانداردهایی از جمله درجه حفاظت تابلو در برابر عوامل خارجی، مقاومت به خوردگی، میزان حفاظت در برابر بارندگی و فرو رفتن زیر آب در نظر گرفته می شوند. شما برای ساخت تابلو برق صنعتی در تهران، نیاز به شناخت موارد بسیاری دارید که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم.

در ابتدا نمونه کارهای انجام شده در مجموعه صنعت یار مشاهده نمایید

 

عکس تابلو برق صنعتی

عکس تابلو برق صنعتیعکس تابلو برق صنعتی

 

 

نمونه کارهای تابلو برق قدرت :

 

 

 

نحوه ساخت تابلو برق

فازهای اصلی طراحی و ساخت تابلو برق صنعتی:

ساخت تابلو برق های صنعتی، فرایندی بسیار پیچیده است که طراحی آن نیاز به بهترین محصولات و یک تیم متخصص و آشنا با دستورالعمل های طراحی صفحه کنترل الکتریکی دارد. برای طراحی و ساخت این محصول به چهار فاز زیر باید توجه شود:

 1. بررسی کامل اسناد فنی و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ جهت رفع مشکلات: هدف از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ فنی، بررسی کلی پروژه سفارش ساخت تابلو برق به صورت دقیق و تعیین دستورالعمل های طراحی صفحه کنترل الکتریکی برای پروژه است. از طرفی دیگر در ساخت تابلو برق صنعتی، مواردی مانند کدهای الکتریکی محلی، نمره محیطی مورد نظر کنترل پنل، جریان اتصال کوتاه موجود در صفحه کنترل و نوع طراحی صفحه کنترل هم باید در نظر گرفته شوند.
 2. طراحی سیستم کنترل و برنامه ریزی جهت افزایش کارایی تولید: برنامه ریزی تولید، یکی از موارد اصلی برای تعیین سرعت کل پروژه نحوه انجام فرایند کلی می باشد. وجود اشتباهات و مشکلات طراحی صفحه کنترل در این مرحله موجب عقب افتادن یا از بین رفتن پروژه کلی می شود.
  1. مونتاژ و سیم کشی سخت افزار سیستم کنترل تابلو برق صنعتی: تولید پنل کنترل به گونه ای است که اگر از قطعات مناسبی استفاده نشود، مراحل ساخت بسیار دشوار می شود. هنگامی که از رویه استاندارد عملیاتی و کارمندان با تجربه استفاده شود، مشکلی در طراحی صفحه کنترل به وجود نمی آید.
  2. ثبت اسناد نهایی و اعمال مراحل به صورت دقیق: اعمال مراحل دقیق عملیات باعث تولید یک کالای باکیفیت شده و مشتریان بیشتری جذب کالا می شوند. اگر استانداردهای کیفیتی مورد نظر در هر مرحله از تولید کالا به صورت جداگانه کنترل شود، در نهایت یک کالای باکیفیت تولید می شود. این نوع استانداردهای کیفیتی عبارتند از:

  – درجه بندی ظاهر تابلو و تایید صحیح تمام داده ها

  – اطمینان از طریقه نصب هر قطعه

  – آزمایش سیم ها و بررسی رشته های سیم گردان

  – روشن کردن تابلو برق و تایید تمام ولتاژها و صفحه ها

  – تست هر دستگاه جهت کسب اطمینان از عملکرد صحیح آنها

  در نهایت پس از طی تمام مراحل ساخت تابلو برق ، تمام مغایرت ها و مراحل نهایی مونتاژ ثبت شده و محصول مورد نظر بسته بندی می شود.

 

 

مراحل کلی ساخت تابلو برق های صنعتی:

 1. جوشکاری و فلز: در این بخش ابتدا قطعات مورد نیاز وارد بخش برش شده و اندازه گذاری می شوند. سپس قطعات برای فرم گرفتن به بخش های پانچ، خم کاری و مته کاری منتقل می شوند. قطعاتی که در این مرحله فرم گرفته اند، وارد بخش جوشکاری شده و به اندازه نیاز جوشکاری می شوند. در مرحله بعد قطعات به بخش فرزکاری منتقل شده تا اثر خال جوش ها روی سطح خارجی آنها از بین رفته و رنگ سطح فلز یکنواخت شود. در نهایت سطح قطعات، با سنگ فرز صاف شده و به بخش رنگ کاری منتقل می شود.
 2. رنگ کاری: در این بخش از رنگ های ساده برای محیط باز و از رنگ های چرمی برای محیط بسته استفاده می شود. قطعات به گونه ای رنگ کاری می شوند که پودر رنگ را داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و بدنه تابلو را به زمین متصل می کنند تا دستگاه عمل رنگ پاشی را انجام دهد. در مرحله آخر  تابلو برق صنعتی، قطعات رنگ شده را آویزان می کنند تا رنگ کمی خشک شده به کوره ها منتقل شوند.
 1. مونتاژ بدنه و اسکلت داخلی تابلو برق: در این بخش، قطعات رنگ شده به یکدیگر متصل شده و به مکان های مشخص شده منتقل می شوند. همچنین گاهی عمل مونتاژ بدنه به دلیل ناقص بودن قطعه، در این مرحله روی قطعات انجام می شود.
 2. مونتاژ الکتریکی: در این بخش بدنه و اسکلت قطعات کاملا مونتاژ شده و قطعات الکتریکی مانند فیوز، کلید، کنتاکتور، رله، پریز، فتوسل، لامپ و شیشه ها روی اسکلت داخلی تابلو نصب می شوند. در نهایت این اسکلت داخلی روی پایه های داخلی تابلو برق نصب شده و سپس مدار توسط تکنسین برق تست می شود تا تابلو برق در کامل ترین حالت به انبار مورد نظر منتقل شود.

 

 

بررسی طبقه بندی تابلو برق های صنعتی بر اساس ولتاژ:

 1. تابلوی برق ولتاژ پایین: تابلو برقی که یک کیلووات ولتاژ داشته و شامل قطعات ولتاژ پایین، کلیدها، جدا کننده های الکتریکی قطع بار و… می باشد. در حقیقت این نوع تابلوی برق ، تمام لوازم جانبی مورد نیاز برای حفاظت از سیستم های ولتاژ پایین را دارد.
 2. تابلو برق  ولتاژ متوسط: تابلو برقی که بین 3 تا 36 کیلو وات ولتاژ داشته و دو نوع مختلف دارند. در ساخت و نصب تابلو برق صنعتی، محفظه درونی برخی از فلز و محفظه بیرونی برخی دیگر از فلز استفاده می شود. تابلوهای برق صنعتی ولتاژ متوسط باید توانایی انجام کارهای بسیاری را داشته باشند از جمله:

– روشن و خاموش کردن معمولی کلید جریان

– قطع جریان اتصال کوتاه

– سوئیچینگ جریان های خازنی

– کاربردهای اختصاصی خود

 1. تابلو برق صنعتی ولتاژ بالا: تابلو برقی که ولتاژ بالای 36 داشته و شدت جریان بیشتری نسبت به سایر مدارها تولید می کند. عملیات های سوئیچینگ و خاموش کردن کمتر در تابلو برق های ولتاژ بالا اتفاق افتاده و اغلب عمل روشن کردن صورت می گیرد.

 

عکس تابلو برق صنعتی ولتاژ بالا

انواع تابلو برق های صنعتی:

 1. دیواری: این نوع تابلو برق روی دیوار نصب شده که اگر روی سطح دیوار نصب شوند روکار و اگر داخل دیوار جاسازی شوند توکار نامیده می شوند.
 2. ایستاده: این نوع تابلو برق حالت ایستا داشته و برای مهار آن به سازه دیگری نیاز نیست.
 3. اصلی: این نوع تابلو برق در پست برق به فشار ضعیف ترانس متصل بوده و برق مجموعه را توزیع و کنترل می کند. در ساخت تابلو برق صنعتی، اغلب از این نوع استفاده می شود.
 4. نیمه اصلی: این نوع تابلو برق از مجموعه تابلوی اصلی تغذیه کرده و قسمت مستقلی را تشکیل می دهد.
 5. فرعی: این نوع تابلو برق ها برای توزیع و کنترل برق روشنایی و پریزهای عمومی به کار رفته و از تابلوی اصلی تغذیه می کنند.
 6. کشویی: این نوع تابلو برق ها بسیار گران بوده و برای کنترل بهتر موتورها به صورت کشویی ساخته می شوند.

 

 1. فیکس: این نوع تابلو برق ها چند منظوره بوده و درب آنها شیشه ای می باشد.
 2. مدولار: تابلوی مدولار از نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده هستند که هر کدام از قطعات به شکل یک مدول در تابلو نصب شده و به وسیله یک صفحه فلزی از هم جدا می شوند.
 3. مرکز قدرت: این نوع تابلو برق در دسته انواع توزیع کننده قرار گرفته و منبع تغذیه چند تابلو برق دیگر می باشند. همچنین کلیدهای به کار برده شده در این نوع تابلو برق، از نوع هوایی می باشند.

 

 

جهت مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید
09121233109

02632208653
مهندس افشار

 

 

بررسی انواع تابلو برق از نظر محل نصب:

 1. داخلی: این مدل تابلو برق در فضاهای بسته مانند سالن و سوله نصب می شوند.
 2. فضای باز: تابلو برق صنعتی فضای باز، تابلو برقی است که در محیط های آزاد و فضای باز نصب می شوند. همچنین هنگام ساخت تابلو برق صنعتی مورد استفاده برای فضای باز، لازم است که به موارد محافظتی بیشتر توجه شود.
 3. راک: این نوع تابلو برق به شکل قفسه بوده و محفظه هایی مختلف با کارایی های مختلف رو آن نصب می شوند.
 4. همچنین تمام موارد و انواع ذکر شده برای ساخت تابلو برق صنعتی در کرج هم اعمال می شوند.

 

 

پروژه انجام شده نصب تابلو برق صنعتی در شهرک صنعتی / 

 

هزینه ساخت تابلو برق صنعتی:

به طور کلی، قیمت ساخت تابلو برق و یا تابلو برق صنعتی سه فاز  به ماده ای که برای محفظه کابینی تجهیزات استفاده می شود، وابسته است. تابلو برق های فلزی اغلب در دو نوع فلزی و پلاستیکی ساخته شده و بسته به نوع فلز و پلاستیک استفاده شده، هزینه تابلو برق ها هم متفاوت می باشد. از طرفی برند، کیفیت و نوع ولتاژ مربوط به تابلو برق های صنعتی هم تاثیر بسیاری روی قیمت تابلو برق دارند.

 

ساخت تابلو برق در کرج و تهران یکی از تخصص های مجموعه ما می باشد .

ساخت تابلو برق یکی از خدمات صنعت یار می باشد .
تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و …) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

تابلوهای برق از نظر ولتاژ به دو دسته LV و MV تقسیم می‌شوند. تابلوهای LV در سطح زیر 1000 ولت و تابلوهای MV از 1000 تا 36000 ولت ساخته می‌شوند .
انواع تابلوهای برق فشار ضعیف از نظر کاربرد.
تابلوهای برق فشار ضعیف از نظر کاربرد را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد.
1- تابلوهای فرمان موتوری که جهت کنترل موتورهای سه فاز ساخته می‌شوند.
2-تابلوهای توزیع صنعتی که جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی استفاده می‌شوند.
3-تابلوهای بانک خازنی که جهت اصلاح ضریب توان یک کارگاه ساخته می‌شوند.
4-تابلوهای توزیع مسکونی که برای توزیع جریان در یک واحد مسکونی ساخته می‌شوند.
5-تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای PLC که جهت کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی کاربرد دارند.
6-تابلوهای مارشالینگ که ارتباط بین تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی (DCS) را فراهم می‌کنند.

جهت مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید
09121233109

02632208653
مهندس افشار

 

 

قیمت تابلو برق صنعتی : 

قیمت های تابلو های برق صنعتی بر اساس نوع کاربری و برند های انتخابی این مجموعه یا برند های توصیه شده توسط کارفرما و بر اساس قیمتهای روز نمایندگی های معتبر از جمله اشنایدر الکتریک – لگراند الکتریک – ABB و هیوندای و LS تهیه و به مشتری اعلام میگردد.

برای دریافت جدیدترین قیمت ها در زمینه تابلو برق صنعتی می توانید با ما تماس بگیرید تا در صورت نیاز بازدید حضوری به عمل اید

 

 

 

تجهیزات تابلو برق صنعتی : 

با توجه به گروه صنعت یار با تجربه چندین ساله در زمینه تابلو برق های صنعتی می تواند بهترین تجهیزات را

برای کارخانه شما در نظر بگیرد

 

 

 1. کلام آخر:

  بنابراین هدف استفاده از تابلو برق و ساخت تابلو برق شهری ژنراتور، فراهم کردن امکان استفاده از سیستم های الکتریکی با هزینه کمتر و تامین ایمنی سیستم هر محیط می باشد. در حقیقت تابلو برق، یک نوع محافظ برای تجهیزات الکتریکی بوده و کلیدها ابزارهای کنترلی و نمایشی بسیاری هنگام ساخت تابلو برق  روی آن نصب می شوند.

   

  خدمات مرتبط:

  مشاور برق صنعتی

  مطالب مرتبط:

  خرید و فروش ترانس های برق صنعتی

 

 

جهت مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید
09121233109

02632208653
مهندس افشار

 

 

نصب تابلو برق یکی از تخصصی ترین کارهای گروه صنعت وار می باشد

 

 

نظرات کاربران