اتوبوستر یا تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ

 اتو بوستر / اتوبوستر چیست ؟

اتوبوستر یا تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ چیست ؟


اتوبوستر یا تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ خطوط فشارمتوسط

از آنجائیکه برخی از مشترکین در انتهای فیدر های شبکه های فشارمتوسط  و دور از پست های 63kv میباشند ، و دارای ولتاژ غیر استاندارد میباشند، به ناچار مجبور به نصب اتوبوستر میگردند.

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که با بالا بردن تپ چنجر ترانسفورماتور این مشکل حل خواهد شد . اما نکته مهم اینجاست که در ساعات نیمه شب ولتاژ استاندارد شده و بالا بردن تپ چنجر ترانسفورماتور میتواند باعث بالا رفتن ولتاژ در خروجی ترانس و خسارتهای جبران ناپذیری تحمیل گردد. از این رو نیاز به ترانسفورماتوری با تپ چنجر اتوماتیک  یا به عبارتی تپ چنچر قابل تغییر تحت بار نامی میباشد.

اتوبوستر یکی از اجزای کمکی در جبران ضعف ولتاژ و نوسانات ولتاژ در شبکه فشار متوسط می باشد که نقش اساسی آن در کیفیت ولتاژ تحویلی به مصرف کنندگان و مشترکین ولتاژ اولیه است.

نقش اساسی این نوع ترانسفورماتور تحویل ولتاژ استاندارد به مشترکین میباشد.  که وظیفه تنظیم ولتاژ در رنج استاندارد بصورت اتوماتیک  در شبکه فشار متوسط را بر عهده دارد .

 مشترکینی که در  انتهای فیدر های توزیع واقع میباشند ، یا گاها در فیدرهایی هستند که به دلایل مختلف در فصول مختلف سال دارای ضعف یا نوسانات ولتاژ میباشند ، می بایست با ولتاژ غیراستاندارد که بعضاً آسیب های جدی به مصرف کننده و تجهیزات  وارد می نماید رو برو شوند . افت ولتاژ ایجاد شده توسط تپ چنجر on load  این ترانسفورماتور بصورت خودکار به وضعیت مناسب تغییر  پیدا نموده و ولتاژ تحویلی به شبکه را مجدد در رنج استاندارد تثبیت می نماید.

 

اتوبوستر تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ جهت شبکه های 24 ، 36 کیلو ولت طراحی شده است. این نوع تنظیم کننده ها جهت تثبیت ولتاژ مناسب و تقویت ولتاژ و تامین رضایت مصرف کنندگان بسیار پر اهمیت می باشد.

 

اتوبوستر دارای عایق روغن با قابلیت کنترل دستی و اتوماتیک از راه دور می باشد و قابل ارائه در سطوح جریان برابر با استاندارد 50 الی 300 آمپر در مقیاس 20 و 33 کیلوولت  ارائه میگردد.

اتوبوستر ها در مدل ها و تیپ های مختلفی ساخته و نصب میگردند که با توجه به مشکلات خطوط و نظر طراح و بهره بردار نسبت به سفارش و ساخت و کانفیک در شبکه اقدام صورت میپذیرد.

گروه صنعتی صنعت یار  از سال 1379 فعایت خود را در زمینه ی توسعه و بهینه سازی شبکه های توزیع و کابل خودنگهدار شروع نموده و میتواند مشاور خوبی برای رفع مشکلات شبکه های 20kv , 33kv باشد.

در صورت نیاز به اخذ مشاوره میتوانید با شماره های 02632208653 و 09121233109  ( علیرضا افشار ) تماس بگیرید.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید